תופעות ביפן – ועכשיו לא רק ביפן – הרג'וקו

ערב טוב קוהקוהים 🙂

לפני כמה ימים פנו אליי בשאלה אם אני יודעת מה זה הרג'וקו. ידעתי לענות על השאלה אבל ידעתי לענות עליה רק בקווים כלליים. הריי אני ואופנה? זה לא מתחבר. נוכחתי לדעת לאחר שעשיתי חקירה קטנה שזה הרבה יותר מזה אבל ידעתי שאני לא אהיה זאת שתסביר זאת בצורה הטובה ביותר ועליי למצוא מישהו שכן

אם ידעתם ואם לא ב23.7 התרחשה בארץ "תהלוכת הרג'וקו" בפעם הראשונה בתולדות ישראל בדיזינגוף סנטר. האופנה הייתה קיימת אצל מעטים אך מעולם לא התקיימה בצורה כלל ארצית כמו זה.

הנה קצת ממה שהלך באירוע:

לאחר שראיתי את הסירטון עלה בי הרצון למצוא את המארגנות וללמוד מהן ישירות מה זה הרג'וקו, מה הוא בשבילן ומה הן התכניות שלהן לעתיד בנוגע לאירועים דומים לזה שקיימו. יצרתי קשר עם אחת המארגנות ומפה לשם ראיינתי את השלוש.

הבנות הן אור עזרן בת ה15, מיכל אבולעפיה בת ה17 וקארין ריקון (או בכינויה ריני) בת ה25

ופה זה התחיל 🙂 לאחר היכרות קטנה איתן, הבאתי להן הקדמה מפוצצת ומשם עברנו לשאלות 🙂

שלשותיכן הגעתן מערים שונות לחלוטין ואתן גם בגילאים מאוד שונים, אז מה איחד בינכן? איך הגעתן אחת לשנייה?

מיכל: "האהבה ליפן בכללי והאופנה היפנית בפרט. הרצון והשאיפה ליצור משהו חדש בארץ."

ריני: "אנחנו חברות באותן קבוצות של אופנת רחוב יפנית והבנו שיש לנו חלומות משותפים לא?"

מיכל: "את האמת שאני ואור מכירות כבר הרבה זמן, פתחנו ביחד את הקבוצה של האופנה האסייתית בישראל וריני בעצם הכרנו לעומק אחרי שאני ואור החלטנו על עשיית האירוע (התהלוכה והיריד). וכן, כמו שריני כתבה, אנחנו חברות באותן קבוצות אופנה יפנית ככה שהדרך להיכרות לא הייתה ארוכה."

כאן אשמח שתענו לי כל אחת בנפרד, מה גרם לכן להתחיל לאהוב את אופנת הרג'וקו? איך הגעתן לזה? ומה זה הרגו'קו בשבילכן?

אור: "בגיל 12 התחלתי לשמוע את הזמרת kyary pamyu pamyu שממנה גיליתי את העולם של אופנת הרג'וקו. אופנת הרג'וקו בשבילי היא המקום שלי לבטא את עצמי בצורה מיוחדת, למרות כל התגובות הלא מקבלות והלא מפרגנות אני מאמינה בעצמי ובאופנה הזו."

מיכל: "מאז גיל יחסית קטן אני אוהבת דברים "מוזרים" או יוצאי דופן, אפשר לומר, אימא שלי מאז שהייתה נערה אהבה אופנה מוזרה (האופנה של ז'אן פול גוטייה שמאוד יוצאת דופן לפעמים הייתה חזקה אצלה) וצבעים בשיער ככה שאפשר להגיד שגם גדלתי בבית שתמך בעניין והעביר לי שזה בסדר גמור לאהוב דברים מוזרים ומשונים. אני אישית לקחתי את זה למקום יותר קיצוני מאימא שלי בימים האלה ועם ראש יותר פתוח לעניין. תוסיפי לזה את העובדה שאני אוהבת אנימה מאז שעוד שידרו אותן בערוצי הילדים ומכאן הדרך להכרת ואהבת אופנת הרג'וקו בהחלט קצרה. אני חושבת שהאופנה הזאת היא מקום ליצירה ופתיחות, ליצור דברים חדשים גם אם בתוך "גבולות" של סגנון מסוים וליצור תת סגנון חדש. זה משהו שלא נהוג בארץ ובכללי ברוב העולם אז בשבילי האופנה הזאת בכללותה היא נורא מיוחדת וחשובה"

וריני ? מה איתך?

ריני: "עוד לפני שגיליתי את אופנת הרג'וקו התעניינתי ולבשתי אופנה אלטרנטיבית מערבית אז המעבר לאופנת הרג'וקו היה חלק. אני אוהבת מאוד את המראה הגות'י, אבל אני לא מתחברת ללבוש מאוד חושפני. יום אחד נתקלתי בסגנון הGothic Lolita- סגנון שלא חושף הרבה עור, מאוד אלגנטי ומרהיב. נשאבתי לעולם הלוליטה ומשם לעוד סגנונות. מאוד התחברתי להלך הרוח של האנשים בהרג'וקו- במערב- אם את גותית אז את גותית, נקודה. ובהרג'וקו יום אחד את יכולה ללבוש סגנון גותי וקשוח, וביום לאחר מכן את יכולה ללבוש צבעי פסטל ולהיראות הכי מתוקה ביקום ואף אחד בקהילה לא ירים גבה. אופנת האראג'וקו היא הדרך שלי לבטא את עצמי. האופנה הזו עושה אותי מאושרת, ומשמחת גם אנשים אחרים שרואים אותה."

איזה כיף לשמוע 🙂 ומה גרם לכן להביא את האופנה לארץ בצורה של "אירוע ארצי"? (ספרו לי קצת גם על תהליך הקמת האירוע)

אור: "בקיץ של 2014 פתחתי את הקבוצה "Asian Fashion Israel" בפייסבוק בשביל להכיר אנשים שאוהבים אופנה אסייתית, לחבר ביניהם, לחלוק תמונות ולהתייעץ בנושא האופנה האסייתית. כיום יש בקבוצה כ-470 אנשים שאוהבים אופנה אסייתית בישראל ונהייתה קהילה שלמה. בקיץ הזה, כמעט שנה אחרי פתיחת הקבוצה בפייסבוק, קבוצת אנשים מהרג'וקו שלחו הודעה לעולם שיש יום האראג'וקו בין לאומי והם מזמינים אותנו לעשות תהלוכה בארץ שלנו"

מיכל: "ביפן יש על בסיס קבוע כמעט תהלוכות בהרג'וקו שמתקיימים על ידי קבוצה של אנשים. זו בעצם תהלוכה של אנשים שלובשים אופנת רחוב יפנית על שלל סוגיה. עד היום הדבר הזה היה ייחודי להרג'וקו אך השנה, לפני כמה חודשים, מארגני האירוע ביפן החליטו לפתוח את זה לכל העולם וקראו לאנשים מכל מקום לעשות אירוע ביום שנקבע כיום הרג'וקו הבינלאומי. הסרטון פורסם על ידי אחת מחברות הקבוצה של האופנה האסייתית בישראל ואני ואור ישר אמרנו שאנחנו חייבות לארגן אחד בישראל, וככה היה. לאחר מכן ריני הצטרפה ועזרה לנו להפוך את האירוע לאדיר"

ריני: " אחרי שראינו שהמארגנים בטוקיו החליטו לארגן את יום אופנת הרג'וקו הבינ"ל- בו התקיימו תהלוכות הרג'וקו ברחבי העולם- לא רק שהחלטנו להצטרף גם, החלטנו להרים את יריד TOKYO TLV שנערך בדיזנגוף סנטר במטרה לקרב את אופנת הרג'וקו לקהל הרחב, ביריד היו דוכניי אופנת רחוב יפנית וכמו כן תצוגת אופנה. הקמת האירועים הייתה מאוד מאתגרת כיוון שלא היה לנו הרבה זמן להתכונן, ולא היה לנו ניסיון קודם בארגון אירועים כאלה אבל בסופו של דבר, אני חושבת שמתוך האתגר צמחה חברות ושותפות מדהימה. התמודדנו עם זה בכבוד, האירוע היה כיפי ומשמעותי עבור המון אנשים."

ותכנונים לאירוע נוסף? הייתן משנות משהו?

מיכל: "יש לי אישית ואני יודעת שגם לאור וריני, ציפיות מאוד גדולות לאירוע הבא. האירוע האחרון שארגנו היה גם הראשון מסוגו וכלל הרבה בעיות טכניות וחוסר ידע מצדנו, מה גם שהאירוע היה גדול נורא וכלל הרבה מאפיינים (שהרי חוץ מהתהלוכה ארגנו גם יריד בדיזנגוף סנטר) וכל זה צריך היה להיעשות בתקופת זמן נורא קצרה, אז האירוע היה הצלחה גדולה אבל גם היו הרבה לקחים שלקחנו לאירוע הבא שאנחנו מתכננות לשפר. אני חושבת שכרגע התכנונים עומדים על ארגון יותר נכון, יותר גדול והכי חשוב – יותר מהנה לבאים ולמשתתפים."

אור: "אנחנו רוצות לארגן עוד אירועים דומים בהמשך, הרבה אנשים נהנו ושמחו שיש להם מקום לבטא את עצמם ושיקבלו אותם. לדעתי היינו עושות מסלול ארוך יותר בתהלוכה , ומקום גדול יותר של היריד."

ריני: "יש לנו המון רעיונות בראש. ייתכן ויהיו אירועים נוספים השנה. אני אישית מקווה לקחת חלק באירועי יום האראג'וקו הבינ"ל בישראל גם בשנה הבאה. היה לנו חודש אינטנסיבי של עבודה מסביב לשעון, וביום האירוע הרגשתי שעשינו עבודה של 20 אנשים. אני מקווה שבאירועים הבאים יהיו אנשים נוספים שירצו להתנדב ולעזור."

לאחר שהצעתי להן את שרותיי בעזרת גיוס מתנדבים לאירוע הבא, שמחתי להכיר אותן מאוד וסיימנו את שיחתנו 🙂  מאוחר יותר יצא לי לשבת לשוחח עם ריני בפרטי והיא סיפרה לי על ראיון שהיה לה במוזיאון טיקוטין בתערוכת הרג'וקו

ריני: "ב4 ליולי נפתחה התערוכה "הרג'וקו סטייל" במוזיאון טיקוטין ובאירוע פתיחה הייתה תצוגה של אופנת לוליטה בה דגמנתי. כיוון שאירועי יום האראג'וקו נערכו בסוף יולי, במהלך השהות של קילט הצלם של – Japanese Streets (שיצר את התערוכה) בארץ הייתה לי הזדמנות לפטפט אתו, לראיין אותו ולספר לו על האירועים. הוא אדם מקסים ותומך מאוד במה שאנחנו עושות. אופנת האראג'וקו זאת תרבות שוליים כזו. כמו תרבויות אחרות של אופנה אלטרנטיבית ברחבי העולם. זו לא אופנה מיינסטרים אבל כן מיוצגת בתרבות הפופ. ולמעשה, לא רק צעירים לובשים אותה :)"

אם תרצו לשמוע ולדעת עוד תוכלו לבקר בעמוד הפייסבוק של ריני

 Facebook.com/RiniRaw

הרג'וקו הוא שם כולל לאזור הסובב את תחנת הרכבת הרג'וקו בטוקיו. כל יום ראשון צעירים הלבושים במגוון רחב של סגנונות אופנה, פוקדים את המקום אשר מהווה מוקד חברתי. הרג'וקו היא גם אחת מבירות האופנה של העולם הודות לאופנת הרחוב הייחודית שלה אשר היוותה השראה למעצבי אופנה רבים ברחבי העולם.

אני מאוד נהניתי ללמוד על אופנת ההרג'וקו ואני מקווה שגם אתם 🙂 עם קצת מאמץ נצליח להפוך את זה לפופולארי בארץ וליהנות מכל הדברים שיש לה להציע. שמחתי להכיר את הבנות הן מאוד מקסימות ומאוד מקצועיות, ותנו ביקור באירוע הבא שלהן 🙂 יש לי הרגשה שזאת תהיה מסורת שתישאר.

מזכירה כי אתם יכולים לפנות אליי דרך כתובת האימייל שלי itskohaku@walla.com

מקווה שעוברים ושימשיכו לעבור עליכם ימים ולילות בטוחים ושקטים

עובדה משעשעת: האדם הממוצע יבלה כ-3 שנים מחייו בשירותים.

עד הפעם הבאה, שיהיה לכם יום נהדר,

ענבר

הסירטון נלקח מיוטיוב והוא אינו שלי

2 מחשבות על “תופעות ביפן – ועכשיו לא רק ביפן – הרג'וקו

 1. זה מדהיםם!!! כולכך נהנתי לקרוא את המאמר שלך והתרגשתי נורא 🙂
  זה הזכיר לי שגם אני הייתי בתהלוכה של הארגוקו ומאוד נהנתי הרגשתי שייכת ,הרגשתי שאני מוקפת בעוד אנשים כמוני (מה שבכלל לא קורה ביום יום).
  אני חייבת להודות מכול הלב למארגנות למיכל הנפלאה לאור המתוקה ולריני המקסימה♡♡♡ תודה תודה תודה על האירגון ועל הכול ובהצלחה באירועים הבאים 😉 *מחזיקה אצבעות*

  Liked by 1 person

 2. כתבה מקסימה על נושא מרתק!
  מקווה שיהיה המשך ליום המיוחד הזה ונשתף פעולה עם העולם האסייתי.
  אגב, אפנת האראג'וקו לא רק בטוקיו גם בערים אחרות ביפן וזה מקסים לראות את זה קורה.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: