אני טס ליפן ואני – שומר כשרות/צמחוני/טבעוני/רגיש לגלוטן

הצילו?! אני נוסע ליפן ואני – שומר כשרות/צמחוני/טבעוני/לא יכול לאכול גלוטן

אני מוצאת את עצמי מקבלת הרבה שאלות בנוגע ל – איך להסתדר ביפן אם אתה צמחוני או טבעוני וכו'. יכולתי לענות אבל רציתי לחקור לעומק בשביל לספק לכם את התשובה הטובה ביותר. אני מכירה מלא אנשים שנסעו ליפן והיו צריכים להתמודד עם הדברים האלה, ואני מכירה הרבה אנשים שרוצים לנסוע ליפן ולא יודעים איך הם יוכלו להתמודד עם הדברים האלה. "מה אני אוכל רק אורז וירקות כל הטיול? אם אני לא אצליח לבקש שיוציאו לי את הדג? מה עם החזיר? בהרבה מנות שלהם יש חזיר!"

מאחר ואני לא שום דבר מהדוגמאות הללו, החלטתי לפנות לאנשים שאני מכירה שהיו ביפן וכן שומרי כשרות/צמחוניים/טבעוניים/לא יכולים לאכול גלוטן ולהעביר אליכם את הסיפורים שלהם. בנוסף, אוסיף לכם כמה משפטים ביפנית שתוכלו להשתמש בהם ביפן ולהימנע מהאי נעימות שיגיע אליכם משהו שאתם לא יכולים לאכול.

אז ככה! 🙂

אם אתם שומרי כשרות

כשהגעתי ליפן, זהו היה הטיול הראשון שלי לחו"ל. נערכתי לטיול והצטיידתי במנות חמות, לחמיות וממרחים.

מבחינת כשרות יכולתי גם ללכת ולהזמין מבית חב"ד מאכלים כשרים אבל ויתרתי על זה, במקום זה קניתי מחבת חשמלית בארץ (שגם הבאתי אותה איתי) וקניתי בסופרים ביפן ביצים, ירקות ודגים ובישלתי לי ארוחות.

מאחר ואין לי הרבה חברים דתיים שהיו ביפן, זה הסיפור היחידי שאביא לכם מהדוגמא הזו. כנראה שהרבה מהאוכל ביפן לא יתאים לכם מבחינת כשרות ומומלץ להצטייד בכלי מטבח משלכם ודברים בסיסיים. כמו כן, לקנות מצרכים בסיסיים בסופרים.

אם אתם צמחוניים

דבר ראשון מבחינת לשאול אנשים אם האוכל צמחוני או לא, לא הייתה לי בעיה כי אני יודעת יפנית (לא מושלם אבל מספיק טוב). ולי יש פחות בעיה להזמין משהו עם קצת בשר עליו ולהוציא מהמנה, גם היו פעמים שהזמנתי אודון או ראמן שזה בציר דגים או חזיר. למי שיש את האפשרות להכין, אפשר לקנות בסופר את הנודלס עצמו מוכן ולהכין עם איזה מרק שהוא רוצה. ביפן טיילתי בהרבה מקומות ומאוד נוח פשוט להיכנס לסופר ולקנות ארוחות מוכנות, אפשר גם לקנות אורז בלי כלום ולקנות משהו בנוסף או לחם שמאוד טעים עם ממרח. למי שלא יודע לקרוא יפנית האפליקציה של גוגל טרנסלייט מאוד נוחה, יש שם אפשרות לצלם טקסט ושהוא יתרגם לך אותו, ככה אפשר לתרגם את מה שכתוב על האריזות של האוכל.

ועוד…

היי, יש כמה דרכים: בסושיות יש סושי צמחוני אם כי סושי זה לא המאכל הכי טוב לצמחונים. ישנם מרקים משונים המכילים (למרות שזה לא נראה כך) רק מוצרים מן הצומח. בנוסף כמעט מחוץ לכל מסעדה יש מנות מפלסטיק ולאחר כמה אימונים אפשר כבר לראות מה טוב ומה לא. וחוץ מזה תמיד אפשר לנסות לשאול את המלצרים או באנגלית, או בסימני ידיים או שאפשר להדפיס ביפנית את המשפט שאומר "אני לא אוכל ביצים, חלב דגים ובשר"

אם אתם טבעוניים

נורא קשה להיות טבעוני ביפן. גם בתור מי שיודע קצת יפנית היה לי קשה (הייתי שלושה שבועות).

אבל כן, אפשר להסתדר. בחנויות הקונביני (המכולות שפתוחות 24 שעות ונמצאות בכל מקום), ניתן לקנות אוניגירי (משולשי אורז), הכי בטוח זה אורז בלי כלום, יש כאלה עם שעועית שגם בסדר. אפשר לקנות נאטו – פולי סויה שעברו התססה, זה מאכל שנוי במחלוקת עם טעם, מרקם וריח שלא הרבה מחבבים. אטריות סובה וסומן הן גם סבבה (רק לא להוסיף את הרוטב שבה איתן, מומלץ לרכוש בקבוק סויה קטן ולהשתמש בו במקום). יש פירות וירקות שקצת יקרים. מוצ'י – עיסת אורז מתוקה זה בסדר. רצוי להיזהר מלחמים ומאפים ביפן שמכילים הרבה פעמים שומן מן החי. גם חטיפים הנראים הכי תמימים שיש עלולים להכיל בשר ודגים בין הרכיבים.

הרבה מהיפנים לא מבינים מה המשמעות של צמחוני ובטח לא טבעוני אז כאשר נמצאים במסעדה יש לומר מה לא יכולים לאכול בפירוט מרבי (לבוא עם משפטים מוכנים ביפנית). צריך לברר לגבי כל מאכל מה הוא מכיל, גם אם מזמינים טופו במסעדה הוא יכול לבוא עם רוטב דאשי שמכיל הרבה פעמים ציר דגים. בתפוחי אדמה חתוכים (מן צ'יפס) יכול להיות חמאה וברוטב פיצה (לצמחונים) יכול להיות מעורב בשר, לכן חשוב לבדוק ולוודא תמיד.

מומלץ להשתמש באפליקציה Happy Cow למציאת מקומות ידידותיים לצמחונים וטבעונים. אין הרבה מקומות אבל זה נחמד.

יש נזירים שאוכלים אוכל צמחוני וטבעוני אז אם מבקרים ולנים במקדשים זו גם אפשרות.

ועוד…

בתור צמחונים לא קשה להסתדר, יש המון מסעדות הודיות ואיטלקיות. בתור טבעונים זו בעיה יותר רצינית. הייתי ממליצה להביא ממרחים מהבית לבוקר, כי כל מה שיש שם זה ריבה, וזה קצת נמאס אחרי כמה זמן. מעבר לכך בטוקיו סטיישן יש מסעדה טבעונית מפורסמת בשם T's tan tan ככה שהייתי מציעה לקחת אולי לינה ליד תחנת טוקיו וכל בוקר לקחת משם צידה לדרך… כי בגדול מאוד קשה למצוא שם אוכל טבעוני. זה נטו רק אם מצאת מסעדה הודית במקרה… ולא להיכנס למסעדה יפנית ולבקש את הטופו, כי יביאו לך אותו במרק דגים 99% מהמקרים.

אם אסור לכם לאכול גלוטן

לצערי אין הרבה מסעדות או מצרכים מהחנות שהם נקיים מגלוטן. בהתחלה לא סמכתי על אף אחד ולא אכלתי שום דבר אלא אם כן אני הכנתי אותו. אבל זה השתנה מהר מאוד. כדי להסתדר בזמן שאתם קונים מצרכים אתם פשוט צריכים ללמוד לזהות על התווית מה אסור לכם לאכול (הכול כתוב בתווית). אם אתם לא יודעים לזהות אני פשוט ממליץ לשאול את העובדים בחנות.

בקשר למסעדות זה קצת יותר מסובך. יש לי כרטיס "Gluten Free" ביפנית שבו אני נעזר במקרים שצריך להסביר. אני יודע קצת יפנית אבל אם אתם לא יודעים אז פשוט תלמדו את המשפטים האלו ביפנית:

בלי חיטה – Komugi nashi

יש לי אלרגיה לחיטה – Watashi wa komugi arerugī o motte imasu

היפנים מתייחסים לאלרגיות מאוד ברצינות ולא יגישו לכם שום דבר אם הם לא בטוחים לחלוטין שאין בו חיטה.

אני אישית לא יודעת איזה מצרכים בדיוק אסור לחולי צליאק לאכול ולכן לא פרסמתי את השמות ביפנית של הדברים הללו. אני כן אוסיף לכם לינק לאתר שבו יש תמונה של הכרטיס שמסביר ביפנית על האלרגיה מחיטה:

http://www.celiactravel.com/cards/japanese/

את כל המידע הזה קיבלתי מאנשים שהיו ביפן והם צמחוניים/טבעוניים/שומרי כשרות או לא יכולים לאכול גלוטן. שום מידע ממה שכתוב בו לא הומצא על ידי אז תרגישו בטוחים 🙂

אני מקווה שהצלחתי לעזור פה להרבה אנשים שתהו איך להימנע מהדברים האלה ביפן. אני רוצה להוסיף כמה משפטים שאולי יעזרו לכם. אני אוסיף גם כמה סימניות של קנג'י (כתב יפני במקור מסין) שתוכלו להגדיל ולהדפיס ולקחת אתכם.

קנג'י/הירגאנה:

פרה –牛 ushi

חזיר –  とんか tonkatsu
עוד מילים לחזיר: 豚 buta / ポーク pooku

דג –魚  sakana

בשר –肉 niku

לא טוב – だめ – dame

משפטים:

diningoutjapan6a2.png

diningoutjapan3veg.png

diningoutjapan4vegan.png

diningoutjapan5a1.png

שמחתי מאוד לעזור למי שהיה צריך! אני רוצה להגיד תודה לכל האנשים שהסכימו לשתף אותי בסיפורים שלהם! אתם נהדרים!

שיהיה לכם המשך יום נהדר!

ענבר

4 מחשבות על “אני טס ליפן ואני – שומר כשרות/צמחוני/טבעוני/רגיש לגלוטן

 1. היי, המידע כאן ממש עזר לנו. אני ובעלי עתידים לנסוע ליפן לירח דבש בקיף הקרוב. אשמח לדעת אם תוכלו לייעץ לנו לגבי מתי הכי משתלם להזמין כרטיסי טיסה…
  תודה!

  אהבתי

  • היי 🙂 שמחה לשמוע.. בנוגע לכרטיסי טיסה הייתי ממליצה לכם לא ללכת על החודשים הפופולריים כמו מרץ אפריל ויוני יולי.. בנוסף, ככל שתקנו מוקדם יותר ככה המחיר יהיה נמוך יותר. ועם זאת, יש הרבה חברות שהכרטיסים דרכן לא עולים הרבה כמו אירופלוט ואוזבקיסטן.

   אהבתי

 2. פינגבק: חזרתי? פוג'י סאן? מה? | It's Kohaku

 3. פינגבק: 23 טיפים לטיול שלכם ליפן | It's Kohaku

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: